Kullandığımız kozmetikler dosyası (Reklam yoktur)

Not: Hiç bir yazımda zaten reklam yok ama bu yazıda, neredeyse sadece markalardan bahsettiğim için özellikle tekrar belirtmek istedim.

İlk defa bu yazıyla bizi tanıyacaklar için kısa bir bilgilendirme yapayım. Oğlumun 4 aylıkken başlayan çoklu gıda alerjisi ile atopik dermatit yani alerjik egzama tepkisi ile tanıştık. Tek tepki bu değildi ama çok ağır basan bir tepkisiydi. Resim koymayacağım ama bende başlangıcından itibaren her evresinin resimleri mevcut. Ara ara bakıyorum. Oldukça ağır geçen zamanlarımız olduğunu söyleyebilirim.

Şimdiye kadar, telefonla konuşarak ya da mesajlaşarak, yüz yüze, yolda görünce farkettiğim bebeklerin annelerine, sosyal medyadan soranlara, sormayanlara, eczacılara, doktorlara vs herkesle kendi deneyimlerimizi  paylaştım, paylaşmaya da devam ediyorum. Neden şimdiye kadar burada yazmadığımı da bilmiyorum açıkçası. Baştan söyleyeyim; her zaman söylendiği gibi “Alerji parmak izi gibidir. Kişiye özeldir”. Burada paylaşacaklarım bizim tecrübelerimizdir. Lütfen güvendiğiniz doktorunuza danışmadan denemeyiniz. Ve bize fayda sağlaması size de %100 iyi gelecek demek değildir.

Doğumdan önceki hazırlık dönemimizde biz de her aile gibi Sebamed ile açılışı yaptık. 4. aya kadar sabunu, şampuanı ve losyonunu her gün banyo yaptırarak sürüyorduk. Poposuna da yine Sebamed pişik kremini sürüyorduk. İlk günden itibaren vücudu pütür pütürdü ve kızarıklıklar vardı. Ama tüm bebeklerde olur, babasının sakalındandır, ev sıcak ondandır vs çeşitli nedenler bularak 4. aya geldik. Çocuk doktoru da vücudu hassas dedi, başka neden aramadık.

4. ayında, aşıdan 1 gün önce öğlene doğru önce dirsek içlerinden başladı kolları, bacakları 1 saat içinde kıpkırmızı oldu. Çocuk doktorumuz da izindeymiş. Ben telaş yaptım. İnternetten hızlıca bakıp  yakın, iyi puan almış bir alerji doktoruna götürdüm. Onun detaylarına ve hikayemizin kalanına hikayemiz kısmından ulaşabilirsiniz.

Nemlendirici olarak kullandığım Sebamed yerine Mustela Stelatopia serisindeki nemlendiriciyi özerdi doktor. Mustela stelatopia emollient cream başladık. Vücuduna sabun sürmüyorduk. Ama su da kurutuyordu tabi. Sonradan öğrendim ki vücudu sudan çıkar çıkmaz, havluyla hafif tamponlayarak suyu alınmalı ve bekletmeden  nemlendiriciyi sürüp nemi hapsetmek gerekiyormuş.  Ama garibim bayağı bir ağlıyordu. Meğer o krem yakıyormuş. Sonrasında Bioderma denemeye karar verdik. Onun Atoderm serisinin intensive emoillent cream olanını denedik. Sonra Bioderma  Atoderm serisinin intensive baume (balm) olanına geçtik. Her markanın Baume olanı çok daha yoğun nemlendirici sadece daha pahalı. Ve benim görüşüm Mustela’nın balmı çok daha iyi nemlendiriyor ama yakıyor.

Trukid eczema (egzama) serisini denemiştim, organik ve iyi de geldi. Ama Amerika’dan geldiği için çok daha fiyatlılar. Fiyat farkına değecek bir fark göremedim.

Babe‘ninkini deniyeyim diye düşündüm. Ama onun içinde paraben varmış diye okudum. Riske girmedim.

Bunun dışında mısır nişastasının banyoda iyi geldiğini söyleyenler var. Onu da denedik cahilce. Sonuçta gıda alerjisi olan bebeğimiz var, mısır nişastası da bir yiyecek. Oğlum 3,5 yaşında hala mısır yiyemiyor. Ne büyük kötülük yapmışız meğer.

Ayrıca diğer markalarda da bir sürü doğal madde ve yağlar vs. var. Onlara da alerjik tepki gösterenler oluyor. Onları da denerken, içeriklerini okuyup ona göre kullanmayı unutmayın.

Yağ olarak,  Sebamed’den sonra  Mustela stelatopia bath oil (banyo yağı) denemiştim ama beğenmemiştim. Vücudu çok kuru olduğu zamanlarda (genelde yazın) banyodan çıkmadan Balmoil yağ kullanıyoruz. Oldukça nemini arttırıyor. Malum tüylenmeyi de arttırıyor bu krem ve yağlar maalesef.

Kafasında da konaklar vardı tabi ki. Mustela’nın foam shampoo for newborn şampuanını kullanmaya başlamıştık. Hala da onu kullanıyoruz. Mustela’nın konak kremini de kullandık ama çok işe yaradığını söyleyemeyeceğim. Almış olduğum için bitene kadar sürmüştüm. Zeytinyağı sürüyordum bol bol. Dış görünüşü kötü oluyor ve her yer yağ oluyor ama en iyi çözüm bence zeytinyağı. Yumuşuyordu, ince konak tarağı vardı, onla da tarıyordum. Ama kullanırken dikkatli olmak lazım, yaraları kopartıp canını yakmamak gerekiyor.

Vücuduna da Trukid Trubaby Eczema Soothing Hair and Body Wash (saç ve vücut)  ve Trukid Trubaby Eczema Soothing Face and Body Wash (yüz ve vücut) şampuanlarından kullandım. Onlar da iyiydi ve fiyatları yüksekti.  Uzun süredir Mustela stelatopia cleansing cream kullanıyoruz.  Çok bereketli oluyorlar, memnunuz.

Vücut süngeri olarak Konjac süngeri almıştım. Uzun süre onu kullandık. Çok da güzel bir süngerdi. Orijinal, paketinin üzerinde ördek resmi olandan kullanıyorduk. Sonra onun da suyunu çıkardılar, bir sürü sahtelerini falan yaptılar. Öncekinden bulamamıştım, diğerlerine de güvenemedim. Tariş‘in doğal bebek süngerini kullandık. Bir kere aldığım taş gibi çıktı, tahriş etti.  Ondan da vazgeçtim. Ev yapımı lifleri vardı onlar da tahriş ediyor. Bu aralar elimizle sürüp duruluyoruz.

Pişiklerde bir çok krem denedim. Sebamed, desitin, nivea, mustela(normal pişik kremi), hipp, bephantol baby, zeytinyağı, sarı kantaron yağı (onun rengi niye kırmızı hiç anlamıyorum:), çinko kremler, bepanthen, hametan… Hiç biri işime yaramadı. Tam olmasa da en çok fayda gördüğüm, en azından nispeten kaşıntısını alan Mustela Vitamin Barrier Cream 1-2-3 pişik kremi oldu. Hala kullanıyoruz. Hametan‘ı çatlaklar için kullanıyoruz.

Diş temizliğinde bir tek Jack and Jill kullandık. Aromalara baktığımda sadece muz bizim için uygundu. Riske girmemiştim. Sonradan flavor free (aromasız) olanını bile çıkartmışlar. Diş fırçası da çok eğlenceli. Pilli, dönenlerden ve şarkılı. 2 dakika boyunca şarkı söylüyor. Uçları değişiyor.

Yardımcı kremlerde;  gelelim çoğu insanın kafasının karıştığı Coresatin konusunda bizim tecrübemize… Egzaması olup da duymayan kalmamıştır diye düşünüyorum. Biz ilk 3 yıl önce kullanmaya başlamıştık. Mucizeydi gerçekten. Advantan pomad (kortizonlu krem) de vermişti doktor ama neredeyse hiç kullanmadık. Onun yerine Coresatin pembe işimizi 1 ya da 2 sürmeyle geçiriyordu. Piyasadan toplatılıp yeni paketle (kutu olarak) çıktıktan sonra bizim işimizi hiç görmemeye başladı. Doktorlarımız da kullanacaksanız da kortizonluymuş gibi kullanın demişlerdi, biz de hep öyle kullandık zaten.

Şimdilerde en çok işimize yarayan krem Bepanthol Sensiderm. Gerçekten kaşıntıyı alıyor. Geçmesine ne derece yardımcı bilemiyorum.  Kortizon yok, doktor istediğimiz kadar sürebileceğimizi söylemişti.

Sarı kantaron yağını kendimde denemiştim, kaşıntıyı direkt geçirmişti ama döküntüleri geçirmemişti. Oğlumda bir kere denedim ama ben fark edemeden elini sürüp ağzına götürdü mü bilemiyorum, çok tepki vermişti. Tekrar denemeye cesaret edememiştim.

Elidel krem denedik. Çocuk doktoru tavsiye etmişti. Kortizonsuz. Hem pahalı hem de bir yararını göremedik.

Elecon, Advantan yerine kullanıyoruz bu aralar doktor kontrolünde. Farkları var mı bilemiyorum. 2’si de kortizonlu, kafanıza göre sakın kullanmayın.

Bephanten plus, dudakları ve yüzündeki kuruluklar için bir tek bunu önerdi doktorumuz. İşe yarıyor. Kuru havalarda dışarı çıkmadan mutlaka yüzüne sürüyorum. Bazen dudak kuruluğu ve çatlama olarak tepki veriyor. Yine bu kremi kullanıyoruz.

Güneş kremi olarak da ilk 2 yaz Mustela Lait Solaire 50+ 40 ml SPF 50+ Koruma Faktörlü Güneş Sütü kullandık. Sürmesi zor geliyordu ama iyi koruduğunu düşünüyorum. Geçen yaz, hala emin olamadığımız güneş alerjisi ihtimali ile önce Bioderma Photoderm mineral spf 50+ sprey olandan aldık. Bu aslında sürmesi en kolay olanı. Ama alerjik reaksiyonu tam geçmeyince bu kremden de şüphelenip bu sefer Trukid Eczema SPF30 Daily Sunscreen güneş kremine geçtik. Sonra trukid’le devam ettik. Bunun bir de stick olanı var, onu da yanımda taşıyorum. Yüzüne kolay sürülüyor. Şimdilerden başladık sürmeye.

Muhtemelen daha arada deneyip unuttuklarım da vardır. Hatırladıkça güncellerim. Biz bu şekilde düşe kalka bir düzen oturttuk şimdilik. Sizin de kullanıp faydasını gördüğünüz ürünler varsa yorum olarak atın. Hiç bir bilginizi girme zorunluluğunuz bulunmuyor.

Dikkat: Biz hep diyet yaparak oluşan döküntü, ürtiker, yara vs.’den kurtulduk. Denemelerimizde verdiği tepkilerin çabuk geçmesi için bu kremleri kullandık ve kullanıyoruz. Sadece bu kremler hiç bir zaman çözüm olmadılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.