Çocuk doktorlarımız: 6 ayda 5 çocuk doktoru

Çocuk doktoru sabitlemek çok zor işmiş. Tecrübe isterseniz buradayız. Oğlum 6. ayına kadar 5 farklı çocuk doktoru gördü.  Bu arada alerji doktorumuz henüz değişmemişti. Aslında başka da alerji doktorumuz olmadı. Diğerleri çocuk gastroenterolog oldu.  Onlardan sonra bahsedeceğim. Çocuk doktoru deneyimlerimiz kısaca şu şekilde:

  1.  Doğduğunda atanan doktor: Ben de çoğu Kadıköylü gibi çocukluğumu Kadıköy Şifa’da geçirdiğim gibi doğumumu da orada yaptım. Şimdi öyle bir hastane de kalmadı. Florence Nightingale denilen, hiç sevemediğim hastane 1 günde kapattı, doktorları da dağıttı. 300 lira olan muayenesini de 600 liraya çıkarttı. Ne olduğunu bile anlayamadık. Neyse. Doğum sonrası ilk dakikada atadıkları doktor, ilk kontrolünde, rahatlığıyla bizi bizden aldığı için (belki 2. çocuk olsaydı havada atlardık) değiştirmek istedik.
  2. Yine aynı hastanede, kuzenimin tavsiyesiyle, gittiğim 2. doktor daha güven veriyordu. Ta ki 4. ay alerjiyle tanışıncaya kadar. Oğlumun alerjisini benim tesbit ettiğim gün doktorumuz izindeymiş. O nedenle direkt alerji doktoru bulup ona gitmiştim. Ama belki olsaydı, süreç daha da uzardı. Kim bilir? Sonrasında rutin kontrole gittiğimizde hemen hemen her çocuk doktorunun küçümsediği gibi “Fındık fıstığı kes. Olmazsa sütlü ürünleri de bir müddet yemezsin” demişti. Sonrasında uzağa atandı (olayla bizim bir alakamız yok 🙂 biz gitmedik bir daha.
  3.  Biraz araştırıyordum. 4-5 kişiden Florence Nightingale’deki bir doktoru çok önerdiler. Bize de yürüme mesafesinde. E hadi inşallah diyip gittik annemle. Oğlum 6. ayını yeni doldurmuştu o sırada. Ben 2 ay sürünmüşüm diyetten, midemi açsan nohut ve pirinç fırlayacak. Adam, bismillah odaya girdik, “Tam da gününde geldiniz, etraf hastalık kaynıyor” dedi. Ben müneccim miyim? Arat asistanını söyle o zaman. Biz afalladık tabi, öyle bir azar beklemiyorduk ilk dakikadan. Sonra adam yanındaki kıza soydurttu oğlumu. O zaman yeni mamaya başladığımız için biraz toparlamış görünüyordu vücudu. Olayın vahametini anlamadı. Daha ağzımı açtım alerji dedim, elime klasik her bebek sitesinde bulabileceğiniz 3 gün kuralı ile katı gıda denemeleri adlı tek sayfalık eseri elime tutuşturdu. Kafasını bile kaldırmadı bilgisayardan. Bilemedim, neyi beğendiremedik. Bu maceramız böyle son buldu.
  4. Bunu aslında saymayabilirim bile.  Medipol’de aslında mama raporu yazdırmak için gideceğimiz, ama doktor arayışında da olduğum için biraz daha dikkat kesileyim diye düşünerek gittiğim doktor bana alerjinin neredeyse ne olduğunu soracak kadar “startup” olduğu için hiç o topa girmedim. Raporu yazdırıp çıktım.
  5. Son limana demir attık.  Bir tüyo vereyim; Cerrahpaşa doktorlarının hepsi değil ama (maalesef kötü hikayemiz de var) çok büyük bir kısmı ülkenin en iyileri. İnternetten bayağı bir araştırdım. Evimize yakın olan, bir Cerrahpaşa Üniversitesi’nin bir profesörünün muayenehanesi varmış. Bir göreyim, sonra hüsrana uğramayayım diye düşündüm. Foursquare’den bakıyorum: Yer doğru, adres doğru, tabela yok.  Bayağı tur attım. Sonunda başka yer bulamayınca, apartman görevlisine sordum. Doğruymuş. Kadının tabelaya ihtiyacı yokmuş ki. Sonradan, akraba çıkar gibi, çok insanla muhabbetlerimizde aynı doktorun hastası çıktık. Beni nereden buldun diye sorduğunda, internet cevabı kadıncağızı şaşırttı. Bu devirde kendine güvenmek böyle oluyor herhalde.  O bile bizim alerjimizi anlayamadı.  Ama en azından küçümsemeden, işbirliği içerisinde devam edebiliyoruz. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.