3+ yaş aktiviteleri : Tiyatrolar

Çocuk alerjik olunca yapacaklar sınırlanıyor. Malum bizim toplumumuzun en büyük birleştiricisidir yemek. Sadece bize has değil tabi ama kültürel etkinlikler azaldıkça herkes kendini yemeğe veriyor galiba. 3 yaş, aktiviteler için gerçek bir basamak diye düşünüyorum. 3’ü geçtin mi bayağı bir yere giriş hakkı kazanıyorsun.  Mesela tiyatroların çoğu 3 yaştan itibaren oluyor. Ama bu tabi çocuğun her tiyatroya gidebileceği anlamına gelmiyor. Gerçekten hepsini ayrı ayrı tartıp öyle karar vermek gerekiyor.  Deli mi dürttü diye sorarsanız hayır ama her çocuğun bilinç yaşı farklı oluyor. Çocuğu tanıyıp , götüreceğiniz aktiviteyi de önceden öğrenip ona göre gitme kararı almanız gerekiyor. Yoksa herkese sürpriz oluyor.

Bizim evde tv izlenmediği için çocukta tv kültürü de oluşmadı. Sorunlar yaşamasaydık bunu gururla söylerdim ama şimdi çocuk tv gördü mü görgüsüz gibi yaklaşıyor. Nasıl toparlayacağımı bilemiyorum doğrusu.

2 yaş civarında iPad denemesi yaptık ama kendini çok kaptırınca vazgeçtik.  Bizim gittiğimiz pedagog 2 yaş civarı için ekran süresi 20 dakika olmalı demişti. 3 yaşta 1 saat kadar oluyormuş.  Çizgi filmleri kendim seçeyim de yaşına göre olsun diye gece oğlum uyuduktan sonra gizli gizli çizgi filmler izleyen bir anneyim evet. Ama olmuyor tabi.  Papaz her zaman pilav yemiyor.

Dialoglarımız size tanıdık gelecektir: -Oğlum bak Arı Maya çok güzelmiş, izleyelim mi beraber? – Ben sevmedim onu. – Tayo varmış çok güzel bak otobüs, senin en sevdiğin araç. – Yok o bana göre değil ben Ege ile Gaga izleyeceğim.

Yahu Ege ile Gaga gibi çizgi film ben daha görmedim. Keşke 30 bölüm değil de 330 bölüm olsaydı da ben de rahat ederdim, oğlum da. Bizim zamanımızda efsane olan Bir Varmış Bir Yokmuş… İnsan Vücudu (il était une fois…la vie ) Albert Barillé  vardı hani. Neyse 80’ler efsanelerine geri dönmeyelim. Ama izletmediyseniz en çok tavsiye edeceğim çizgi film serisi Ege ile Gaga’dır.  Sonraki favorilerimiz Pingu ve Timmy Time.

Tiyatroya geri dönersek ; en uygun fiyatlıları şehir ve devlet tiyatroları tabi. Bunun dışında evinize yakın bölgedeki tiyatrolara bakabilirsiniz. Ben kendimi gerçekten şanslı hissediyorum Kadıköy’de oturduğum için. Burada o kadar çok tiyatro var ki. Ama internette kolayca bütün oyunlara ulaşabileceğim, benim bulabildiğim kadarıyla,  çok oturmuş bir sistem  henüz yok.  En çok takip ettiklerim barış manço kültür merkezi, ckm , penguen sanat. Hemen her hafta mutlaka uygun bir tiyatro bulabiliyorsunuz. Ben şu linkten bakıp, tek tek tiyatroları aratıyorum bazen. http://www.kadikoytiyatrolari.com/tiyatrolar-2/

Bir de oyuncak müzesinde arada bir tiyatro gösterileri de oluyor. Müze olduğu için ondan farklı bir gün bahsedeceğim ama içindeki tiyatroları burada hatırlatmamak yanlış olur.  sitesi: http://www.istanbuloyuncakmuzesi.com/ tiyatrosuna gitmek için önceden mutlaka telefonla yer ayırtılması gerekiyor. Şöyle de bir güzellik yapayım: Telefon: 0216 359 45 50 – 51

İşin aslı, devamlı bir yerleri takip etmek gerekiyor. İnsan unutabiliyor tabi.

Ben aklıma geldikçe aşağıdaki linklerle aramalar yapıyorum:

  • http://kultursanat.kadikoy.bel.tr/tr/kadikoyde-kultur-sanat?kategori=tiyatro
  • Şehir tiyatroları : https://sehirtiyatrolari.ibb.istanbul/
  • Devlet tiyatroları: biletleri biletiva’da satılır. genelde 1 ay öncesinden satışa çıkıyor anladığım kadarıyla. : http://www.istdt.gov.tr/index.php
  • Biletix var tabi, aile kategorisinden tiyatro seçip arama yapabiliyorsunuz. Bayağı bir seçenek sunuyor: http://www.biletix.com/search/TURKIYE/tr#subcategory:tiyatro$FAMILY&qt=standard

Unutmadan, izleyip beğendiklerimizden örnekler vereyim.

  • Kaplumbağa ile tavşan, (İstanbul Kumpanyası)
  • Bubble show mini milkshake (baloncuk gösterisi – uniq istanbul).NOT:  Bu gösteriye biraz tedirgin gitmiştik, çünkü balon show’unda malum kimyasal bir şeyler kullanılıyor ve her yere üfleniyor. Alerji yapar mı diye arkalarda yer ayırttık. Salon çok büyükmüş. Biraz zorlandık izlemekte. Ama önlerde almadığımız yerinde olmuş. Sonlara doğru bayağı coşuyordu  heryer baloncuk oluyordu.
  • Bir Gün Ayakkabımın Teki (İBB) –  Spoiler vermek gibi olmasın ama bu tiyatronun da bir bölümünde baloncuk gösterisi var. Oyuncu koltuklar arasında gezinerek baloncuk üflüyor. Bize neyse ki denk gelmedi.

Bu ay da şimdiden 4 tane bilet aldım.  Gittikçe deneyimlerimi aktaracağım.

Özellikle avm’lerdeki açık alanda düzenlenen tiyatro adı altındaki  gösterileri biz hiç beğenmedik. Zaten içeride yüksek bir uğultu var. Bir de üstüne 4 tarafınızı koca hoparlörlerle sarıp bağırdıkça bağırıyorlar. Çok kötü bir deneyimdi bizim için.

Güzel Not: Çocuğu arada bir bırakabilecek birileriniz varsa, eşinizle kendinize de bilet bakmaya zaman yaratmış oluyorsunuz.  İster istemez gözünüz kendiniz için tiyatrolara da kayıyor.

Siz de gittiğiniz tiyatroları, beğenip beğenmediğinizi, yorum olarak yazarsanız süper olur.

Güncelleme:

  • Hastalık yüzünden 1 tane tiyatromuzu iptal etmek zorunda kaldık( İBB – 3 kardeş ve muhteşem kurt). Ama araya bir tane kukla gösterisi sıkıştırdık. Gösteri Sanatları Merkezi  diye bir yer. Ben de yeni öğrendim. Kadıköy Yoğurtçu Park’ına çok yakın. Çıkışta parkta oynamak da kolay.  Orman Masalı adlı gösteriye gittik. Yarım saat süren kukla gösterisinden sonra kukla atölyesi var: Kağıttan kukla yaptırıyorlar. Sonra da drama çalışması (sohbet, muhabbet) vardı. Atölyenin yapıldığı yer kafe kısmının masalarıydı.  Aslında pek alerjik çocuklara uygun bir ortam değildi. Ama çocuğunuzu aç götürmezseniz eğlence kısmı daha çok ilgisini çekeceği için dert olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.